Skocz do zawartości

[rowery nietypowe] Faty, Różnokołowce, 29+, MX, Single, Bezprzerzutkowce, Bikepacking/rafting itp...


IvanMTB

Rekomendowane odpowiedzi

Dinglespeeda chcę zrobić, 2x2. a właściwie 32/20; 21/32. Tak na wszelki wypadek, jakby udało mi się w Sowie wyskoczyć. Sorki, fotek nie zrobiłem, a już wróciło do singlowego układu. Tak Anarchy, takie proste :) Tyle, że nie tak jak u Tadzia Gitary (Dzieki Yarro za fote - btw, fajne toto malowanie wyszło!), ja nie posiadam kasety, tylko singlowy bębenek, za to mam z przodu owalną zębatke 34/30 z offsetem 2mm w kierunku ramy. Co więcej, z tyłu zeby mieć 32 zeby mam takowe zamocowane do adaptera pajak kasetowy => 104 bcd. Cos podobnego do patentu Piniona.

 12-spider.jpg

 

Mocowanie normalnie na kominy, co też powoduje, że potrzeba więcej 'miejsca' dla łańcucha na sąsiednim biegu.

 

I problemy są dwa: w sytuacji optymalnej dla 32/20, łańcuch na młynku trze zarówno o oponę jak i o jajo. jechać się da, ale jest to denerujące. brakuje dosłonie po milimetrze z każdej strony. Czyli rozwiązanie kolejnego problemu pierwszego świata poprzez zlikwidowanie offsetu 2mm zębatki jajopace. Ale dziś na interwencje ślusarską nie miałem już czasu. 

 

Następnym razem postaram się o dokumentację foto.

 

pzdr!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

No ja coś kumałem, że będzie problem z oponą :/
Ale to o tyle dziwne, że np Koval na zwykłym bębenku z kasetą 11-34 i średnią tarczą zmieścił z się z opona 3,0". co prawda o włos ale zmieścił i nic nie haczyło.
Jeśli masz offset do ramy to może podkładki dać między tarczę a ramiona a nie od razu szlifiera?
Oj foto bardzo by się zdało.

Rysz, ale przecież Ty masz singulara? To będzie starszne co powiem - ale przesuń cały mimośród o ten jeden milimetr, dwa w prawo z całym suportem. Naprawdę nic się nie stanie.
Druga opcja to zmiana podkładek na miskach suportowych
A trzecia to tarcza mała na 64 z offsetem do zewnątrz (np absolute black) ale to już sporo kombinacji...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A masz napiniacz do tego jaja?

 

Bo jak mi odwaliło i założyłem biopace na singlu to była katastrofa.

 

Przeca na jurze już miałem;) nie trzeba, to jest tak zaprojektowane, żeby długość łańcucha była konstans. I prawie tak jest. Bo to nie owal w końcu, tylko wielokąt.

 

...

Jeśli masz offset do ramy to może podkładki dać między tarczę a ramiona a nie od razu szlifiera?

Oj foto bardzo by się zdało.

 

Rysz, ale przecież Ty masz singulara? To będzie starszne co powiem - ale przesuń cały mimośród o ten jeden milimetr, dwa w prawo z całym suportem. Naprawdę nic się nie stanie.

Druga opcja to zmiana podkładek na miskach suportowych

A trzecia to tarcza mała na 64 z offsetem do zewnątrz (np absolute black) ale to już sporo kombinacji...

 

To po kolei. zębatka owalna nie jest mocowana na kominy, tylko ma gwinty. Czyli mozna ja przytwierdzić tylko od wewnetrznej strony korby. Musi być szlif bo musze się odsunąć od ramy z biegiem głównym, żeby zrobic miejsce dla łancucha na młynku.

 

Tak, mam EBB Carvera na 68mm i specjalnie od strony nienapedowej mam miske sh*tmano, która jest ciut mniejsza od np accenta z łatwo wymienialnym łożyskiem, żeby schować sie maksymalnie w ramę (która ma węzeł na 73mm). Oprócz tego 3 podkładki od strony napedowej w tym samym celu. Czyli dwie opcje wyczerpane. Mała tarcza z offsetem na zewnatrz ramy nie załatwia sprawy, bo jajopace jest mocowane jak opisałem wyżej. Czyli szlif ;)

 

Kolejnym problemem jest ten adapter z tyłu i ilość miejsca na singlowym bebenku. Zębatka 20 z tyłu ma szeroką stopę, ale asymetryczna, tzn do zebatki jest z jednej strony 'doklejony' kołnierz na 3mm. 32 na adapterze potrzebuje duzo miejsca, ze względu na wystające kominy/łby śrub. Także ustawiając idealo linie łańcucha trzeba pamiętać, że może w końcu nie starczyć gwintu dla pierscienia kontrującego ;)

 

Aż chyba jutro złożę to jeszcze raz, żeby foty porobić :P

Edytowane przez Rysz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NO koniecznie bo kombinacja alpejska a my tu takie uwielbiamy:)

 

Co do napinacza to nie mówię o mimośrodzie, ale możliwe że nie zauważyłem zwykłego. (sprawdziłem foty :)  )

Kiedyś ITR zrobił mi dokładny wykład, a jak wiecie w wykładach to on się specjalizuje dlaczego jajowata zębatka nie będzie działać w singlu bez napinacza i sprawdziłem sam, że ma rację.

 

Wybaczcie ale nie jestem w stanie powtórzyć. Może się zjawi i sam wyłoży.

 

Edytowane przez yarr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam że gaszę ale taki dwubieg teoretycznie ciekawy w Sowich może być wielkim denerwaczem.... Kombinowałem z różnymi napędami w różnych lokalizacjach, i jednak zawsze w terenie naprawdę zmiennym do frajdy warto dostosować bieg.... Single sprawdzają się w płaskomazowszu, na twardo, w Zawierciu na miękko, ale już takie Góry Świętokrzyskie to nie bardzo a taki dwubieg to w zasadzie singiel, bo albo miękki albo twardy...  i brak rytmu na zmiennych ścieżkach, minus jeden do satysfakcji.  Ścigałem się z głupoty kilka razy na ostrym na trasach soft xc i to była epicka porażka wydolnościowa, Sowie pachną mi melodramatem dwunapędzonym :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biopace lubi spadać, daje rade jak kto się kula po asfalcie, i jeszcze na blachę napnie w jedej pozycji łańcuch, ale w przełaju już nie bardzo,  w pozycji luzźniej luzu jest za dużo,    zębatka Rysza jest oszukana bo jak sam posiadacz pisze nie zmienia zaciągu łańcucha...   jeździł i mu  nie spadał łańcuch :)    dowiedzione

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Ty tam itr idź liczyć te kąty benneta, którymi mnie i Ivana zwymyślałeś! :P 1. jajo działa bez napinacza 2. to bedzie dingiel podjazdowy, przełożenia na pi*drzwi na tą samą długość łańcucha. także tylko wyjąć koło z haków i zrobić przekładkę. A z resztą robię to na wszelki wypadek i dlatego, ze muszę dzieci w ogródku pilnować a nie jeździć :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1/ nie każdemu jaju na imię jajo :)

2/ dzieci przyszłością narodu, to nie trać czasu na pedały(napisałem z zazdrością, bo u mnie ani ogródka ani dzieci tylko 16 kół w piwnicy)

3/ własnie chyba będę jednak rezygnować z przełajki po spokojnym przemyśleniu, żeby weekend w Swoich to był flow a nie upierdzielenie się,twardym warto być w łóżku a nie na  towarzyskim rowerze

4/ lepiej mieć zapinkę na łańcuchu i przekładać łancuch a nie koło

5/ miałem dwubieg w w Zawierciu, nie chciało mi się nic zmieniać nawet kiedy jechałem na stację już po zlocie, i deptałem na miękko

 

ps część Sowich to długie podjazdy ale pod koniec drogi do Srebrnej jest interwałowo bardziej, ciężko zmieniać co róż nastromienie łańcucha

 

Edytowane przez itr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Proszę, jaka niespodzianeczka od włoskiej firmy z wielkimi tradycjami w ściganiu szosowym.

Wilier Triestina Jaroon+

http://www.wilier.com/en/products/int/gravel/jaroon-plus

Podobno high-end'owa stal z "ukrytymi" spawami, rama mieści wielkokiszkowe 3 cale, gotowa zarówno do sakwiarstwa (otwory montażowe na bagażnik), jak i bikepackingu, z nowym flare-out drop barem od Tranz-X'a. Monstercross pełną gębą. ;)

Ciekawa jest też "zwykła i typowa" wersja Jaroon'a.

http://www.wilier.com/en/products/int/gravel/jaroon


variant-jaroon-plus.jpg
IMG_7529-1024x683.jpg
IMG_0483.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spawane "od wewnątrz". Tyle zapamiętałem z artykułu, który nie pamietam gdzie czytałem. Zaraz wpadnę na kompa i poszukam źródła...

 

BikeRadar: "brazed welds that use a process Wilier is calling internal brazing. This process sees the brazing material inserted into the tube joints and torched to melting point with some quite serious skill, giving a clean, uniform, linear finish to the welds — which looks simply stunning." 


POZDRo-:ver

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...