Skocz do zawartości

[rowery nietypowe] Faty, Różnokołowce, 29+, MX, Single, Bezprzerzutkowce, Bikepacking/rafting itp...


IvanMTB

Rekomendowane odpowiedzi

  • Mod Team

 

 

a 26 nie da nic w tej konfiguracji

Chodzi o to, że 26 będzie bardzo odstawało pracą od przedniego 29. Poczujesz to. Tam gdzie przód jeszcze wejdzie w zakręt tył już wyleci, tam gdzie przód przepchniesz tył się zakopie. Choć może udało by sie to zrównoważyć oponami - gorsza na przód - ale to już brzmi bezsensownie i pachnie przekombinowaniem.
Przy podziale 27,5/29 czuć to "jak by" mniej.
Ale jak masz dostęp do różnych kół to tylko próbować, kombinować, testować na własnej skórze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzis kogoś na facie potrącili w moim miescie :( zdjecie smutne i wiesc o reanimacji,

 

...

 

sam wyladowałem w Gdyni, za Wejcherowem lekko zbładziłem korzystając z goglowej rowerowej nawigacji, bo ona prowadzi szlakami pod mtb, piękne szutry i krzaki, piaski gdzieś za Orle. Gdybym miał takie dukty to nawet przełaj czy monster były by fajne, tymczasem moją stalową triathlonówką srodze się umordowałem, opona 25 i bycze rogi .

Natomiast lemondka i na niej plecak 30 litrow, całkiem się sprawdza :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurde opis tej ramy mówi że ona współpracuje najlepiej z widelcem o skoku 130 140 mm a że jest to do koła 27.5 to chciałbym jakoś się wpasowac z rigrid widlem 29 aby te geo było zachowane tak jakbym miał 27.5 wideł 130-140 mm.

Taki amor ma 105 mm skoku dla 140 mm z uwzględnieniem sagu.

A jaki wideł masz w tej swojej sarnie?, jeszcze to znalazłem Salsa El Mariachi steel 29er-bedzie pasować?

Edytowane przez walkingchair
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Te "wyrypy beskidzkie", to ja bym jednak rekomendował z jakąś amortyzacją robić. Mam nadzieję, że jakieś doświadczenie ze sztywnym widelcem na dłuższych (zwłaszcza górskich) wyprawach już masz?

_____________________

@itr

Marek, jesteś hardcorem. :)

_____________________

A na dobranoc, coś spod znaczka uśmiechniętego księżyca...

P1160502.jpg

Edytowane przez adamos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładam że jednak nie 140 ale 130 mm na koło 27.5 bym celowal. Więc 10 mm mniej, dodatkowo kolo29 jest większe o25 mm od 27.5. Wychodzi 35 mm mniej. Skoro 535 mm wysokość ac to wychodzi równo 500 mm. I teraz pytanie, czy 485 mm czyli 15 mm mniej zaburza geo? Czy można wytoczyc pierścień 15 mm pod główkę ramy aby zniwelować różnice?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

15mm to tak bardzo, bardzo na oko i szybko coś koło 0,7- 0,8 *, suport siądzie w dół około 4mm :)
Teraz pomyśl jak prowadzi się rower z amortyzatorem ugięty 60-80mm )a czasem 120...), jak wyostrza kąt, jak spada suport.... i jak bardzo Ci to przeszkadza w prowadzeniu :)
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapytaj Rambola ile razy był swoim bikem w Beskidach :)

Ja też mam sztywniaka, dwa widły - jeden 445mm a drugi 415mm. I spokojnie daje radę! Wow! No rower sam leci.

Ale po szczecińskiej ziemi :)

.. a w góry bierę 150mm skoku i jest OK.

Niech pomyślę ... w Beskidach byłem rowerem ZERO razy.

Ale byłem w Górach Izerskich. Wszystkie ścieżki singletrack, oprócz tych wyłożonych telewizorami, da sie tam zjechać na sztywno spokojnie. Cobia jest nielotem, ale 510mm sztywnego przodu radzi sobie nad wyraz dobrze w terenie. Ja już na miękko nie umiem, za stary jestem albo za młody na to.

 

W październiku jadę z rodziną i Cobią co Padwy na tydzień. Stamtąd rzut beretem mamy Alpy Weneckie, więc będzie okazja się wyjeździć.

 

@walkingchair

Poczytaj: Jak to jest na sztywnym widelcu?

 

 

Co do widła - najdłuższy sztywniak jakiego kojarzę to Surly Krampus - 483mm. 

Charge 29er Rigid Fork - 510mm sztywnej radości... Patrz mój opis w linku powyżej.

Nie ma już ich na ebay i może się okazać że ja i Kazafaza mamy totalne unikaty w kategorii "rigid fork" już.

Edytowane przez rambolbambol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Rambolu, oczywista to nie był żaden przytyk ale jak chłopak pisze o rypance beskidzkiej i podaje przykład Twojego bika to jakoś tak mi się to nie zgrało :)
Na drugim biegunie może być ostatni filmik Ishiego (tam jest pokazana minimalna właściwa jazda po terenie) i jego wypowiedzi o młocie pneumatycznym. Tylko, że on miał poduchę a nie oponę.
 


walki, a Ty może poczytaj trochę, poszperaj w tym watku i rometowym a nie tak "a ile ma" "a co to było" a "lepszy taki czy siaki".
Pewnie nie wiesz ale są tu tacy co zbyt leniwych pierogów nie lubią ;)
Ewentualnie część pytani precyzyjnych (jak np o wideł Rambola) rzucaj na prywatny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@anarchy
Z tą "poduchą" trafiłżeś na w sumie coś, co mnie nurtowało, że się aż muszę uzewnętrznić. Więc, jak ktoś czuły na moje fizjoloficzne wydzieliny, to niech nie czyta dalej.
29er z tłustym przodem, ale 26 calowym.

Jako, że królika się goni a nie łapie to coraz częściej w moich marach sennych taka koncepcja przedstawia się, jako interesująca. Na razie bardzo budżetowo, byle jak. Tak tylko żeby sprawdzić, jak to może jeździć. No bo kopyto rowerowi zapodawało by lekkie koło z tyłu podczas, gdy przednie służyło by do pożerania wszystkiego stworzenia napotkanego po drodze. Ktoś powie: „weź se pan 29+ wstaw i tyle”. Ale tłuste 26 bardziej potworne jest i z uwagi właśnie na tę jego potworność intryguje mnie nieziemsko. Tu sprzedają nawet gotowca do takiej operacji:
http://www.charliethebikemonger.com/bikemonger-big-fat-front-end-kit---snow-bike-for-29er-1908-p.asp
Chodzi mi o uzyskanie takiego stadium:
662491d1325133212-fat-front-photo-5-.jpg
Tylko na mojej Cobii. Czego po takim czymś można się spodziewać i ile taki wideł+koło budżetowe mogło by kosztować?

W oficjalnej dystrybucji są tylko drogie podzespoły (Surly, Salsa), ale przecież do makrofatow, Mongoose czy innych Authorów nie pakują takich. Skąd oni biorą tanie facioriwe koła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w każdy teren mozna pchać się ze sztywnym widelcem i mam spore w tym doświadczenie, ale w prawdziwie trudnym terenie warto miec rower do niego dostosowany co wiecej warto miec rower na którym jesteśmy wyjeżdżeni, czyli szykujac sie na wyrype prawdziwie gorska warto z dwa tygodnie pojeździć tylko na tym górskim pomykaczu. Rok 2014 to dla mnie rok rowerowego wyciszenia, mniej mniej mniej, do lasu głównie na ostrym inbredzie z salsa z przodu. Kiedy pojechalem na maraton z normalnym Garym reba 100mm z przodu jechałem nie ścigajac sie bez numeru za peletonem cukierki w biedronki mniam mniam i delektowanie sie dobrze znana trasa. ale nastepnego dnia były rychleby i tam chcialem sobie po używać. i okazalo sie ze cale mnóstwo odruchów ze sztywnego widla i ostrego przeprogramowalo mi automatyzm skoków i roznych innych manewrow, bylo naprawde dziwnie ;) trzeba miec odświeżyc stere nawyki wcześniej, nie na wariackich zjazdach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaaaaj.... Widzę nie ja jeden mam głupie pomysły :) Swego czasu trochę wybadałem temat, więc tak:

 

Piasta - najtaniej zapodać tylnią dirtową, np. taką lub taką

 

Obręcz - dedykowane fatowe są ciut drogie, więc trzeba się ratować zamiennikami. Są do wyboru 3 drogi: obręcze trialowe, monocyklowe lub cruiserowe.

 

Nie słyszałem o tańszych zamiennikach opon, ale dętek można używać standardowych. Z widłem też jest problem, tu raczej nie ma tańszej drogi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...