Skocz do zawartości

[Kompendium] Kompatybilność napędów 6-11s


Puklus

Rekomendowane odpowiedzi

Na tym filmiku działa. Co prawda zębatka innej firmy, ale też ma 42 zęby. Szkoda że gość nie mówi jaki to wózek. Ktoś poznaje po wyglądzie jaki to wózek? Na wózku napisane Shimano XT, więc np. RD-M781 powinien taką zębatkę obsłużyć, prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Kłaniam,

 

No to taka zagadka...

 

Chcę sobie zrobić 4-ro biegowca. Manetka Szitmano 9 biegowa, łąńcuch 10 biegowy, zębatki z kasety 9 i 10 biegowej.

 

Wszystko to ma chodzić na pieście singlowej z bębenkiem, na którą maks 4 zębatki da się wetknąć.

 

Jakieś pomysły czy to-to ma szansę polecieć? Najbardziej chodzi mi o to czy łąńcuch 10-tkowy nie będzie się klinował na 9-tkowej zębatce kasety...

 

Szacunek...

I.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

czy łąńcuch 10-tkowy nie będzie się klinował na 9-tkowej zębatce kasety...

 

Jeździłem tak przez chwilę: kaseta to była jakaś 9ka SRAMa, łańcuch KMC X10. Napęd działał płynnie, bez problemów. Zmieniarka Alivio ogarniała z klamkomanetkami szosowymi.

 

Nie wiem, ile wniesie do zabawy użycie tylko 4 biegów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

 

 

Jeździłem tak przez chwilę: kaseta to była jakaś 9ka SRAMa, łańcuch KMC X10. Napęd działał płynnie, bez problemów. Zmieniarka Alivio ogarniała z klamkomanetkami szosowymi.   Nie wiem, ile wniesie do zabawy użycie tylko 4 biegów. 

 

Dobrze wiedzieć, podziękował.

 

Co wniesie? A no to, że w pewnym terenie singiel to troszku za mało, a cała paleta biegów niepotrzebna. 32t na podjazdy, 25t na bujanie się, 18t jak w standardowym singlu i 11T na szosowe dojazdówki i po płaskim. Do tego blat 32 lub 34 t i jestem ustawiony :icon_cool: 

 

Napęd 1x4 to przyszłość :thumbsup: 

 

Szacunek...

I.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko nie wiadomo, jak trajektoria ruchu przerzutki będzie się miała do 4 biegów i dużej różnicy między zębatkami , może to nie chodzić "gładko". Może być tak, że po ustawieniu przerzutki na koronkę 11T górne kółko będzie zwyczajne haczyło o zębatkę 32t na 4 biegu ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Jeśli łańcuch poleci to dlaczego nie miałoby działać? Kwestia przerzutki o odpowiedniej pojemności.

 

A że jest wysokie prawdopodobieństwo nienatychmiastowej i nienajpłynniejszej zmiany biegów o tak duże skoki to zdaje sobię sprawę...

 

Najpierw i tak musze rozkuć jakąś szosową kasete i spróbować do jej pająka donitować 32t z emtebecznej. Moze byc ciekawe wyzwanie druciarskie...

 

No ale to nie ten temat...

 

Szacunek...

I.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie całkiem o to chodzi, po prostu na tak krótkim  odcinku (odległość 4 zębatek) przerzutka może nie zejść tak nisko żeby jej górne kółko znalazło się pod zębatką 32T, i wtedy nie będzie mało płynnej zmiany biegów, nie będzie żadnej ... oczywiście to tylko przypuszczenie, ale bardzo prawdopodobne.

Jednak takie eksperymenty są bardzo ciekawe, dzięki eksperymentatorom poszerzamy wiedzę ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 rzędowy to nie 4 rzędowy, chyba, że coś się w matematyce zmieniło ... oczywiście może to działać, ale gdyby nie działało, to nie będzie dziwne ...

Nie chodzi o ilość zębatek a o ilość zębów na kolejnych tarczach. 7 biegowy mega range miał przeskok z 26z na 34z spójrz na zdjęcia

http://www.evanscycles.com/products/shimano/tourney-7-speed-megarange-freewheel-ec025606

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowni - jest poważne pytanie.

 

Jakiś czas temu wymieniłem w rowerze napęd 8rz na 10rz - Deore + Shimano Zee z systemem Shadow Plus. Chodziło to znakomicie, aż do chwili kiedy będąc na wyjeździe urwał mi się łańcuch, który jednocześnie rozwalił częściowo wózek przerzutki. Z braku laku, nie mając innych opcji zakupiłem przerzutkę szosową 105 11 rz. Niestety - mimo wielu prób regulacji, to zestawienie nie daje się wyregulować. Czy to jest po prostu kwestia niekompatybilności tej przerzutki Shimano szosowej 105 11rz z systemem Dyna-sys (manetka)?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam sobie odpowiem - po zmianie przerzutki z 105 na Deore SGS Dyna-sys, zmiana przełożeń działa jak powinna, biegi wchodzą jak trzeba i się ich trzymają jak przyspawane. Tak więc prawdopodobnie coś nie halo z kompatybilnością.

No chyba, żeby górne kółko od przerzutki znajdowało się za daleko zębatek.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hejka,

 

Posiadam korbę 2x10 z blatami SLX 38/26 i chciałbym zmienić mały blat na 24.

Z opisu na stronie Shimano widzę że firma zaleca używanie odmiennych blatów 38 do zębatek 26 i 24. 

 

Y1NA98020 Chainring 38T-AM - Y1NA24000 Chainring 24T-AM

Y1NA98030 Chainring 38T-AK  - Y1NA26000 Chainring 26T-AK

 

Podejrzewam że chodzi o miejsce przytwierdzenia pinów na dużym blacie, które wciągają łańcuch z małej na dużą. 

 

PYTANIE: Czy zastosowanie zębatki 24 przy blacie 38z dedykowanym do 26z upośledzi zmianę przełożeń/napęd ? 

Ktoś używa i ma doświadczenie w tym temacie ? 

 

Odpowiadam sobie: napęd działa bez problemu. Łańcuch wchodzi i schodzi sprawnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam sobie odpowiem - po zmianie przerzutki z 105 na Deore SGS Dyna-sys, zmiana przełożeń działa jak powinna, biegi wchodzą jak trzeba i się ich trzymają jak przyspawane. Tak więc prawdopodobnie coś nie halo z kompatybilnością.

No chyba, żeby górne kółko od przerzutki znajdowało się za daleko zębatek.

Od 10 rzędów w górę w mtb jest inny uciąg linki. Szosowe mają uciąg taki jak mtb do 9 rzędów max
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

dzięki eksperymentatorom poszerzamy wiedzę ...

 

 

Koncepcja mimo niesprzyjajacych warunków okazała się słuszna.

 

Uważam, że przy niewyeksploatowanych elementach napędu będzie chodzić poprawnie.

 

https://www.youtube.com/watch?v=xPt6EePNaMY&feature=youtu.be

 

Zestaw 30-24-16-11T.

 

Szacunek...

I.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie dotyczące kompatybilności korby stworzonej pod łańcuch 9-rzędowy. Planuję wymianę całego napędu z racji zużycia i do przodu chciałbym założyć korbę Alivio FC-M430-8 Octalink. Wg specyfikacji korba: "Przeznaczona do użytku z wąskim, dziewięciorzędowym łańcuchem wykonanym w systemie HG". Czy muszę w takim razie kupować łańcuch 9-rzędowy czy mogę z tą korbą użyć łańcucha np. Connexa 808, który dedykowany jest pod 8-rzędów? Pytam bo nie wiem czy tarcze w korbie nie są jakoś blisko upakowane i szerszy łańcuch mi się będzie blokować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...