Skocz do zawartości

[budowa] Ostrego Koła - rady i porady. Cz. 2


Mieciu

Rekomendowane odpowiedzi

Zgadujesz widze jak pocieniowana jest szprycha, nie po calosci! Nie wiesz nawet jak obliczyc pole koła, a zabierasz sie za "zaokraglanie matematyczne"

 

" Lepiej jest nie odzywać się wcale i wy­

dać się głupim, niż odezwać się i rozwiać

wszelkie wątpliwości. "

 

 

przyznam, ze podoba mi sie Twoj sposob myslenia.

 

podoba mi sie tez, ze kolega widzi, ze ja 'zgaduje jak pocieniowana jest szprycha'.

 

znajmosc przyslow tez mi sie podoba.

 

a jak to wszystko ma sie do zycia i tego co ja napisalem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No chyba tak, że po co radzić jak się słabo radzi.... choć jak mniemam z serca dobrego :)

 

 

slabo czyli jak? cos konkretnego?

 

serio pytam, co bylo slabego w tym co napisalem? niedokladna matematyka? no ok (jak juz przyznalem) choc wielkiego wplywu w kontekscie pytania o wage ogolna tych szprych to to nie mialo (zdaje sie kolega student matematyki podaje okolo 8% roznicy (znowu zaokraglam).

cos jeszcze?

 

proponuje jednak trzymac sie kontekstu pytania o szprychy (pamietajac, ze autor pytania nie podal jakie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

newman, to go zedrzesz, ciężko Ci będzie coś takiego znaleźć za taką kasę... ;)

..no generalnie ten mostek jest piękny! to jeszcze zagadam.

Swoją drogą to udało mi się dorwać jakiś Uno za 49pln z kątem 17st, dł 120. Wizualnie nic ciekawego, ale na początek jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytal o 2mm, danej dlugosci, mniemam stalowe,to wystarczy. Radzisz zgadujac, odpowiadasz choc sam nie znasz odpowiedzi.

 

a miedzy 200, a 228 jest 8% roznicy? znowu fail :)

 

 

tu jest orginalny post.

 

<ciach>

Takie może i lamerskie pytanie ale nie mogę się doszukać w internecie info.

Ile ważą przeciętny komplet 32 szprych? Takich zwyczajnych niecieniowanych nierdzewek.

Bo tak się zastanawiam czy waga 255 gram dla 32 szprych to dużo czy też nie.

</ciach>

 

gdzie tu mowa o 2mm?

nierdzewki - nie musiales zgadywac ...

 

8(%?) miedzy 25% a 33,3% - znowu w przyblizeniu.

 

orginalna odpowiedz byla

1. ogolonikowa bo pytanie niezbyt konkretne

2. ja wagi nie zgadywalem, a przyklad wzialem z http://sheldonbrown.com/rinard/weights.htm - ale to bylo bodaj na 1,5 mm bo autor posta nie napisal jaka grubosc (patrz wyzej) (choc moglem miec matematyczny problem z przliczeniem 32Xcostam) - napisz do S.P. Sheldona i powiedz mu ze jest glupi i nie wie co mowi na pewno sie ucieszy tak jak ja.

 

mysle, ze mam juz dosc dostarczonej rozrywki - dziekuje, buzia mi sie caly czas smieje.

 

przepraszam jesli bylem niegrzeczny ale dziure kopales i kopales. widac, ze jestes inteligenty gosc - gratuluje i zycze sukcesow.

 

dalej trolla karmic nie bede. wszystkiego dobrego - widze, ze forum ma amatowo wymadrzania ale udzielania pomocy mniej.

 

z zyciowego doswiadczenia?

wystarczylo napisac, ze standardowe nierdzewne szprychy bla bla bla dostepne w sklepie waza bla bla bla i w zwazku z tym tomder sie myli i byloby ok. zamiast krecic babole i nie odpowiadac na pytanie orginalnego autora. ale jestem pewien, ze tego sie nauczysz (zakladajac, ze sie nie myle co do inteligencji).

 

EOT.

 

Jaram się tą kłótnią o 30g szprych. Może ktoś by posprzątał trochę ten temat?

 

 

:) chcesz popkorn? ja juz mam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od siebie dodam że liczba rodzajów stopów metali jest pewnie liczona w tysiącach, każda różni się g/cm^3, każdy producent pewnie ma swoją metodę na cieniowanie szprych, więc liczenie tutaj 20% ze względu na to że zwiększył się obwód jest czystym idiotyzmem, nie można założyć po prostu że ma 300g albo nie dociekać tak idiotycznych wartości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica w wadze między DT 2,0 a DT cień 2,0-1,8-2,0 jest stosunkowo mała. Różnica w cenie między nimi duża.

 

Dlatego mylna odpowiedź ( 60 gram na komplet) była " słaba" Jeżeli chcę sobie popleść to piszę "moim zdaniem" "wydaje mi się" Jak ktoś się pyta o wagę albo inny konkret - pisanie MAX 200g jest słabe, bo to błąd... Pytanie padło, odpowiedź nie prawidłowa.

 

Ale do sprostowania jednym zdaniem... Nie ma co mieszać matematyki.

 

Waga szprych o górskich długościach (koło 26") była zawsze na stronach DT, różnice w wadze między różnymi zestawami po 64szt można potraktować orientacyjnie

 

Dla revoluszynów ( 2-1,5mm-2)) było to mniej więcej: górskie koła 26 komplet 64 szt. 244 g, a moje 28" 290 g. ( hipotetycznie, bo piszę z pamięci)

 

Różnica w wadze kół na szprychach 2 " a cieniowanych do 1,8 jest na tyle mała że w startowych kołach mtb raz nawet zrezygnowałem z reklamowania kół po zapleceniu kiedy mistrz pomylił zlecenie i zrobił mi koła "cięższe". Stwierdziłem, że przy obręczach 370g nie będę dopłacał do 64 szprych po 2,6 zł... Bo mi te gramy wyjdą bokiem.... :) Natomiast w fazie planowania liczenie gramów było jak choroba, i 30 gramów w te i we wte robi różnice. Mam jednak złe doświadczenia ze swoimi najlżejszymi kołami ( żadne tylne nie przejechało na szprychach 1,5 więcej niż 250 km...) I cieniowaniu do półtora mówię pas :) przynajmniej z lekką, miękką obręczą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwzięliście się na tomdera, mówicie że odpowiedź jest niepoprawna czy głupia, a zacznijmy od tego że pytanie było głupie.

Kolega chciał pomóc, nie jak większość na tym forum, gdzie nawet w temacie "rady i porady" zamiast porady, ktoś potrzebujący pomocy, zamiast odpowiedzi na pytanie zostaje pojechany. Odpowiedź była przybliżona, jak można dokładnie odpowiedzieć na pytanie "ile ważą 32 zwykłe szprychy?" ?

 

Najciekawsze jest to, od czego cała dyskusja się zaczęła :D

magik2208 zarzuca tomderowi że nie potrafi liczyć.

 

to +25 % niech bedzie

 

150-160+25% = max 200

 

Według magika to nie 25% tylko 33,(3)%

Tylko 150+33,(3)%=200

i 160+25%=200

Więc nie wiem po co się czepiać, jeżeli tak i tak jest dobrze.

 

 

 

Co do cieniowanych szprych, to są osoby które potrafią mówić że się rozciągają jak plastelina, lub są dużo mniej wytrzymałe. Są też osoby które bardzo chwalą, nawet katują koła zaplecione na laserach w zawodach XC i nic im się nie dzieje.

Przejeździłem bez problemu cały sezon na laserach, kolejny komplet też na nich zaplotłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka waga? A moze ten mistrz nie byl mistrzem? :D

 

A tak może niewyraźnie napisałem

 

Miały być koła z patykami 1,8mm waga ok 1600

są z patykami 2,0 mm waga ok 1700

 

właśnie tej różnicy wagi już teraz nie pamiętam, ale wraz z upływem czasu to się z tego śmieję. Skok jakości nastąpił przy zejściu z wagi obręczy i opony. razem po 250 g na koło i same szprychy nie dużo tu zmienią, Nawet w przednim kole wróciłem do cięższej opony i zrezygnowałem z mleka, nie same gramy się liczą.

 

To wszystko o MTB, natomiast w ostrym przełaju waga jest atutem, są chwile gdy zamachowo przelatuje się przez piach czy korzenie... Oczywiście czasem kowadło trzeba też rozbujać... Z kolei na torze super lekki obwód daje takiego kopa, że z niczym nie da się tego porównać.... oczywiście przy zmianie tempa, albo starcie bo w waleniu okrążeń jedno za drugim bez różnicy. Mam tam obręcz 350g plus szytka 180g, przy zwykłym szosowym kole 500 obręcz/ 330 gumy różnica rotacji to aż 200g. Mimo 36 otworów na torze z klasyczną i leciuteńką obręczą Wolbera też nie powtórzę cieniowanych do 1,5 szprych, zysk na wadze taki sobie ale za miękko jakby koło z plasteliny... A i tak jeżdżę na miękkiej ramie z udem jak żaba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

magik2208

Co ma promień do kawałka prostego druta? :P

 

Z pizzami masz rację. Ale nie liczymy masy koła dysku, mniejszego i większego, tylko samych szprych, które z długością nie zwiększają swojej szerokości.

 

 

itr

Jak dla mnie koła na szprychach 1,5 nie różnią się sztywnością w ogóle od 2,0.

Mówię jak jest w moim przypadku. Może dlatego że nie jestem ciężki, a Ty mówiąc że masz udo jak żaba, pewnie swoje ważysz. I tak stwierdzenie że koło na cieniowanych szprychach jest jak z plasteliny to ogromna przesada. Nie wydaje mi się żeby ta różnica była w ogóle odczuwalna.

Moje koła na laserach, karbonowych stożkach i szytkach 21c są tak sztywne że jazda na nich po polskich ulicach to granice rozsądku. Wolałbym się na nich kręcić po drewnianym torze :)

 

Według mnie jest tak że każdy broni swojego wyboru.

Ci co jeżdżą na szprychach za złotówkę mówią że cieniowane szprychy są be.

Ci co odejmowali ze swoich kół każdy gram, doceniają to jak się jeździ na tych kołach i złego słowa nie powiedzą.

 

Oczywiście nie mówię tu o połączeniu obręczy svift arriw 900g ze szprychami sapim laser :D

W moim przypadku, nie dopuszczałem innej opcji jak zaplecenie obręczy 350g na lekkich szprychach.

 

A szytki 180g zazdroszczę :). Ale to już tylko rozwiązanie na tor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plastelina pojawia się przy cieniowanych do 1,5 revolution i starych nalżejszych obręczach, pod szytkę, które lepiej wypadają przy grubszymi szprychami. Możliwe że z powodu ściskania przez ciśnienie szytki, i padania naciągu, a wyjściowo przed jazdą trudno te koła naciągnąć z duża siłą - żeby nie przeciągnąć szprych. Także zapalatacz, który trzepie na Revo świetne koła do xc które kręcą się latami poległ na kole pod szytkę, które po 10 km czasówce było do śmieci, bez wpadania w dziurę. ( startem je załatwiłem) Przednie koło z tego samego kompletu uratowane, ale podczas pracy na stojąco czuć różnicę, to nie jest wysoki stożek. Podobna historia była z mtb, gdy miałem koło na słabej obręczy Bontragera, wiotkiej ( ale wtedy najlżejszej dostępnej dla 29" -470 g). Koło ( tylne) szło jak burza ale bokami, i po każdym wyścigu centra, koło się skończyło po 250 km ale z powodu rozsadzonego bębenka boplajt.

 

Także plastelinę wiążę raczej z obręczą i wtedy odradzam cieniowane szprychy, np wiele osób ma koła na 29Crestach i jakoś radzą sobie, chociaż szprychy zwykle nie są od DT tylko Sapimy ale też 1,5 mm. Do tego jeszcze lut... Tylko zawodnicy po 65 kg, jak mam 75, i w kołach najbardziej lubię bezobsługowość

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cena jest naprawdę okazyjna, jeśli rozmiar odpowiada to możesz brać. Klamki są rzadkie, wiec sprzedając je możesz dostać fajny hajsik. Za hamulce dostaniesz z 70zł, manetki ze 25, przerzutki ze 20 bo to nic specjalnego. Ale robiąc z tego OK masz już stery(30zł), sztyce (30zł), suport (35zł), kierownicę z mostkiem (40zł), siodło (60zł), korby (80-100zł), owijkę (30zł) no i rama przy tych cenach to jakieś 250 a nawet 300zł (ceny w nawiasach to ceny gdybyś miał to wszystko kupować osobno). Czyli wartość tego sprzętu to tak naprawdę dodając jakąś kaskę za koła to grubo ponad tą cenę na aukcji. Jak dla mnie warto brać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...