Skocz do zawartości

[dynamo w piaście] Kompendium - wszystko o... doświadczenia, opinie, porady, dodatki...


Rekomendowane odpowiedzi

@@stefankowalski, Mówimy o diodzie a nie o rezystorze. W ogólności małe zmiany napięcia na diodzie mogą powodować duże zmiany prądu. Dlatego diody powinno się sterować źródłem prądowym a nie napięciowym (w dużym przybliżeniu prostownik z filtrem jest źródłem napięciowym), brak możliwości stabilizacji prądu, stąd różne wyniki w zależności od zastosowanych diod.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mklos1 prawda,przyznam że pomierzyłem spadki napięcia na diodzie XML-T6 w zależności od prądu

10mA  2,57V

50mA  2,62V

100mA 2,66V

200mA  2,71V

300mA  2,75V

400mA  2,79V

500mA  2,81V

600mA  2,84V

700mA  2,86V

1A         2,92V

Wniosek z tego taki że nie ma sensu podłączać jednej diody XML do dynama ponieważ dla prądu 500mA moc wyniesie tylko 1,4W.

Lepszym rozwiązaniem  jest podłączenie dwóch lub trzech diod połączonych w szereg dzięki czemu moc będzie wielokrotnie większa lub użycie diod o innej charakterystyce prądowo-napięciowej.

Edytowane przez stefankowalski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod tym względem dioda MK-R, którą zastosował @gruby2, jest lepsza, gdyż ma większe napięcie przewodzenia. Przy 0,5A z XML'a wiele nie wyciągniesz. Potrzebna jest wtedy przetwornica. MK-R da więcej lumenów przy prostszym układzie. Poza tym bez przesady. Może i da się wygenerować te kilka W więcej, ale potrzebne prędkości zaczynają być abstrakcyjne z punku widzenia praktycznego użycia.

Edytowane przez mklos1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym zaprezentować pomiary oscyloskopowe prądnicy DH-3N71 z obciążeniem w postaci dwóch diod led CREE Q5 z dołączonym filtrem 10mF i bez tego filtra. Pomiary były dokonywane przy prędkości koła 700c  20km/h. Częstotliwość napięcia prądnicy to około 40Hz

 

https://plus.google.com/photos/105405297178412993740/albums/5991306149189420561?authkey=COyysIjHy5LUXA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Magnes nie, a energia jaką włożymy, by mógł się obracać.

Nie sugeruj się napięciem, bo te w prosty sposób przy użyciu transformatora można zwiększyć np. do 220 V, albo i nawet do tysiąca volt i jeszcze więcej.

Istotny jest prąd, który jest zależny od energii jaką włożymy w prądnicę i wiele innych czynników jak np. amplituda. Wytworzony prąd w takim urządzeniu nawet jak będzie miał 220 V to nie będzie się nadawał do zasilania czegokolwiek, ponieważ częstotliwość takiego napięcia prawdopodobnie będzie inna niż 50 Hz (herców).

Konkretnie jak będziemy mieli 6V i 10A (amper) to już będzie całkiem pokaźny prąd wystarczający do zasilania wielu urządzeń, ale jak będzie to np 48V i 0,01A to nie wiem, czy żarówka zaświeci.

Edytowane przez realkrzysiek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Energie wytwarza obracający sie przewodnik w polu magnetycznym ( lub stały przewodnik w zmiennym polu np transformator ). Im przewodnik ( drut uzwojenia) ma większa średnicę tym większy prąd można uzyskać z takiej prądnicy, opór jaki będzie ona generować będzie proporcjonalny do pobieranej z niej energii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dynamo rowerowe o napięciu 6V potrafi dostarczać znacznie wyższych napięć. Bez dołączonego obciążenia przy odpowiednich obrotach potrafi wytworzyć np 50V (tyle udało mi się uzyskać w czasie prób wykorzystania dynama jako prądnicy w mikro elektrowni wiatrowej). Wynika to z faktu że napięcie prądnicy jest proporcjonalne do długości przewodnika (ilość zwojów) i prędkości przewodnika w polu magnetycznym czyli obrotów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie spada. Ja mam przy obciążeniu cały czas 12-14V. Dorzucę więcej diod to będę miał i 20V.

Napięcie nie jest bezpośrednio zależne od obrotów. Od obrotów (oraz rezystancji obciążenia) zależny jest prąd. A napięcie dostosuje się do pradu.

Zobacz te pomiary. By zrozumieć skąd bierze się wartość znamionowa 6V/3W (dla obciążenia halogenowego 24 ohm) trzeba zrozumieć zasadę działania pradnicy z magnesem stałym.

http://s16.postimg.org/jqvyma15g/performance.jpg

Edytowane przez gruby2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 3 tygodnie później...

Jako ze jestem nowy na forum, witam serdecznie:)

Pierwsze wrażenia z jazdy z B&M Luxos-em U.
Lampka jest sporych rozmiarów: 5x5x8cm (s w d). Daje światło od samego koła i dużo szersze niż moja poprzednia (IQ Cyo). W zupełnych ciemnościach nie miałem okazji jechać, ale na łagodne miejskie łuki powinna być wystarczająca. Przy ostrzejszych i częściowym miejskim oświetleniu raczej jeszcze trochę brakuje po bokach.
Światła jest trochę więcej i trochę obawiam się, czy nie oślepiam innych, bo coś za dobrze widać znaki odblaskowe. Z drugiej strony patrząc gdzie sięga snop, to powinno być ok. Sam snop nie wyróżnia się tak mocno, światło jest mocniej rozproszone.
Plama światła jest lekko poszarpana, ale muszę to jeszcze zweryfikować. Przed kołem jest jednolite światło.

Gadżety, sygnalizacja diodami na lampce nie przeszkadza, bo kierownica mi zasłania i muszę się lekko wychylić, żeby zobaczyć (fajny patent z kontrolą tylnego światła). Dioda na manetce może być irytująca jak się ustawi w poziomie, ja mam pionowo i nie wchodzi mi w pole widzenia. Na minusik migotanie wskaźników, ale jestem na to wyczulony.
Operowanie z kierownicy fajne, ale trzeba dobrze zamocować przycisk, żeby się nie przesuwał. W grubszych rękawiczkach nie najlepiej wyczuwalne przełączenie.

Tryb boost/turbo czy jak to tam nazywają. Fajny bajer, ale na oświetlone miasto zbędny. Podczas jazdy praktycznie nie widać różnicy. Na sucho wygląda fajnie, ale trzeba dodatkowych testów w terenie, żeby zweryfikować przydatność.
Podobnie muszę sprawdzić zmianę sposobu świecenia w zależności od prędkości (przy małych powinna mocniej świecić pod koło).

Z wad, to na pewno cena ;)
Dynamo cały czas pracuje, nawet przy wyłączonej lampce ładuje się jej akumulator.
Krople deszczu są widoczne jako ciemne plamy blisko koła.
Aż się prosi, żeby manetka sterowała również tylnym światłem (wyłączanie przede wszystkim).

Od wczoraj jestem posiadaczem tej lampki + Toplight Line brake plus, zestaw kupiony w Rose Bikes, zestaw zasila dynamo Shimano DH-3N20, wiem ze to najniższa półka.

Mam pytanie do posiadaczy tej lampki, czy ładowanie urządzeń mobilnych przez USB jest możliwe tylko na wyłączonej lampce?

Instrukcje studiowałem przez translatora GOOGLE, jestem zadowolony z zakupu ,troche drogo, ale taniej jak w Polsce.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Mam szybkie pytanie, niestety nie mogłem przeczytać całego tematu bo czas mnie godni, a wchodzicie w straszne szczegóły i okazja minie.

Mam lampkę przednią Philips 60 LUX taką: http://www.mea.philips.com/c/Bicycle%20lamps/led-bike-lights-saferide-bf60l60bblx1/prd/  i chcę kupić sobie koło z piastą z dynamem DH-3N71. Czy jest ryzyko, że jeżeli podepnę jedną lampkę a nie dwie (bez tyłu), to ta jedna mi się spali? 

Edytowane przez bardakon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

W praktyce jeszcze nie sprawdzałem, a instrukcji nie pamiętam. Przypuszczam jednak, że raczej przy wyłączonej lub prąd ładowania jest mocno ograniczony.

Ostatnio w końcu sprawdziłem w praktyce. Przy włączonej lampce bardzo słabo jest z ładowaniem. Telefon zareagował, ale po godzinie jazdy efektów ładowania nie było widać.

Za dania działa o wiele lepiej, ale nawet na krótkich postojach potrafi przerywać. Przez 2 godziny udało się podładować Solida z 2 na 4 kreski.

 

Ja mam z kolei pytanie do posiadaczy Luxosa U. Czy wam też się zdarzają:

-błyski przypominające lampę błyskową

-reset ustawienia krótkiego światła (kilka razy mi się zdarzyło, ostatnio po automatycznym wyłączeniu na postoju i automatycznym włączeniu po ruszeniu, inne przypadki to niewiadoma)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Hej

 

 

Ostatnio wpadł mi do głowy pomysł, co by następnych kół nie złożyć z piastą z dynamem (powiedzmy shimano LX).

 

Pomyślałem, by może wykorzystać obecną lampkę (Roxim Rs3) - tak by dynamo ładowało akumulatory AA umieszczone w lampce. Czy może ktoś próbował coś takiego zrobić? Może jakiś forumowy elektronik by się wypowiedział na ten temat?

 

 

pozdrowienia

K

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest drobny problem jak akumulatorki (NiMH) zareagują na takie nieregularne podładowywanie. Przy złych wiatrach mogą szybko stracić pojemność.

Do zastanowienia się, czy nie dałoby rady zastąpić ich kondensatorami, żeby było podtrzymanie na postojach (tutaj jeszcze kwestia Twoich potrzeb i zastosowania lampki).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym to zrobić tak, by jak najmniej ingerować w lampkę. Póki co narysowałem schemat - zaznaczona na nim jest dioda, ale chodzi o  cały układ znajdujący się w lampce.

 

 

Akumulatory powinne być ładowane 2.4V, prądem 0.5A do 1A - niestety nie wiem zbytnio jak to zrobić - ktoś coś poradzi?

 

 

pozdrowienia

K

post-170703-0-30947100-1419628138_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomnij o ładowaniu NiMH, ponieważ, są to akumulatory z pamięcią. To co chcesz zrobić nazywa się zasilaczem buforowym i schemat uproszczony jest dokładnie taki jak na załączonym przez Ciebie png, ale praktyczny schemat będzie trochę odmienny, bo na wejściu zaraz za mostkiem gretza i kondensatorem dużej pojemności powinna być przetwornica DC/DC z napięciem wyjściowym 4.2V, za nim jedna dioda prostowicza blokująca wypływ energii z akumulatorka Li-Ion (brak efektu pamięciowego, więc może być doładowywany zamiast ładowany do pełna) za akumulatorem kolejna przetwornica DC/DC tym razem dająca twoje 2,4V na wyjściu, i to dopiero powinno wchodzić nie na akumulatorki, a bezpośrednio do zacisków lampki. Generalnie wszystkie elementy dostępne z chin do nabycia na ebayu, 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...