Skocz do zawartości

[tętno] jakie najlepsze?


Gość mongiiii

Rekomendowane odpowiedzi

Gość mongiiii

Czy tętno w spoczynku 40-50 uderzen to dobrze czy zle by jezdzic na rowerze?. Bo dzisiaj sprawdzalem z kolegami jakie maja tetno w spoczynku , to mieli oni ok 70- 100, ja mialem 45. Podczas biegu mam max 140. Słyszalem ze Amstrong ma ok 20- 25 uderzen na minute, o czym to swiadczy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zalezy jak zrozumiec to "dobrze czy zle". Ogolnie uprawiajac sporty - wysilek - rozrasta sie miesien sercowy i tetno spada, gdyz potrzeba mniej uderzen. Proste. Jezeli masz niskie tetno to (z reguly) znaczy ze jest on dobrze rozwiniety i tyla..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że jest niskie tętno to jest też wynik nadaktywności nerwu błędnego (tzw wagotonia) - jest to wynika adaptacji organizmu do oszczęniejszej "pracy". Pobudzenie nerwu błędnego powoduje zwolnienie akcji serca i obniżenie siły skurczu efekt - niższe ciśnienie. A co do przerostu mm. sercowego to grozi to zawałem. W grubszej ścianie mm. sercowego trudniej rozprowadza się tlen przez co pewne obszary serca są gorzej dotlenione, także jak to się mówi co za dużo to nie zdrowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
przy max wysiłku do 150..lekarka powiedziała że za duże

 

Troche dziwne bo jeśli teoretycznie tętno maksymalne to 220 - wiek(wiem, wiem że bardzo uproszczony wzór) to w twoim wypadku 202 czyli 150 to tylko ~75% tętna maksymalnego czyli trening w zakresie podstawowym. Wg. zaleceń mojego trenera to do 150 ud/min w zime mogłem śmigać nie więcej, a w lato będzie max 180 przy najostrejszych interwałach w zakresie rozwojowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam spoczynkowe ok.60-70, w czasie solidnej jazdy ok.140-150, a maksymalne (jak na razie) ~190. Trochę za wysoko jak na mój gust :D Inna sprawa, że tytanem treningu nie jestem :) i mam słabą pojemność płuc (lekka astma).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W warunkach fizjologicznych tętno spoczynkowe powinno być w granicach 60-100. U osób trenujących tętno poniżej 60 - nie jest patologią. Prawidłowo tętno powinno się mierzymy przykładając 3 środkowe palce - wskazujący, środkowy i serdeczny na tętnice promieniową (w okolicy nadgarska). Liczymy uderzenia tętna przez 15sek. i mnożymy uzyskany wynik przez 4. Prosto, szybko i przyjemnie :) Pozdrowerek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cos bardzo niskie macie to tetno maksymalne. U mnie teoretycznie wychodzilo 198, a praktycznie kilka razy probowalem wyciagnac ile sie da i max to 194. Spoczynkowe to niskie 50-tki, a po wstaniu z samoego rana nawet 48-49 ;) Okolice 150 czy 160 jak tutaj niektorzy pisali to dopiero Fitness Zone, u mnie Power Zone zaczyna sie od 173 w górę.

 

 

p.s pulsometr swietna rzecz, ale mozna sie zestresowac, jak w czasie szybkiej jazdy po lesie tetno nie schodzi ponizej 170 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pulsometr pulsometrowi nie równy... mam w domu taki profesional ciśnieniomierz... Z tego co się orientuję po wielu lekcjach boiologi to w spoczynku idealne tętno (oczywiście dla każdego człeka inne ale można przyjąć, że...) wynosić powinno 80-120... takie podchodzące pod 200 to murowany zawał(o ile już niebyło)

 

Zadziwiają mnie wasze niskie tętna(pielęgniarka na obozie wodnym mierzyła mi ciśnienie po opłynęciu jeziora kajakiem(1miejsce w grupie) to miałem 95-150 i się przestraszyła i miała dzwonić po pogotowie)...

 

takie mierzenie tętna palcami lub przy użyciu pulsometru w rowerze nie zdaje egzaminu(jest nic nie warte skoro granica błędu wynosi 15-20x)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eee... to się jeszcze nia macie czym przejmować :). Moje spoczynkowe to 42-46, a maksymalnie udało mi się wybić dwukrotnie na 212 :), ale to było po 6km biegu maksymalny sprint tak że myślałem że odlece ze zmęczenia ;). I te wartoście nie wywołują u mnie jakiś specjalnych obaw :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...