Skocz do zawartości

[rower] Romet 29er, czyli pretekst do dyskusji o stali


Wiewiór

Rekomendowane odpowiedzi

 

 

...

PS. ja bym jakoś nie przeceniał roli napięcia. Sądzę, że jak zaprę się butem o podsiodłówkę a ręką odciągnę koło to skręcenie na te 4 wielkie śruby M8 wystarczy.

....

 

tego rodzaju napinacze raczej chyba mają znaczenie do subtelnego ustawiania pozycji osi a nie jakiejś mechanicznej extra funkcji choć może i ratują przed przestawieniem koła jak ktoś się zapomni z niutonem w dłoni.

 

Napięcie łańcucha może poza rowerami do cyrkowych trików nie powinno nigdy być na blachę....ani w ostrym ani w singlu.... trzeba znaleźć napięcie bezpieczne z lekkim luzem, inaczej sprawność napędu będzie się szybko zmieniać, a blat znikać....Dodatkowo w ostrym łańcuchy wyciągają się na początku troszkę zaskakująco, dlatego warto sprawdzać stan napięcia "nowego" łańcucha. Zależy łańcucha, ale czasem seria serii nie równa. Ostatnio w terenie nie jeżdżę na ostrym ale w torówce najprzyjemniej służy mi albo 8s hg 51m albo 9s xtr, chyba najstabilniej w stosunku do wcześniej używanych "szerokich" z niższych półek. W przełaju nieźle spisywał się pc 1, ale raczej już nie wrócę do niego, kloc, choć w ostrym mtb może i było by pozornie bezpieczniej, ale raczej z szerokimi zębatkami przód tył, bo wąskie mieli szybko szczególnie w piacho błocie.

 

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może niepotrzebnie temat w stronę napinacza skręca, ale co tam... Niemal dekada ostrzenia, w tym kilka sezonów ostrego przełajowania, plus dwa sezony singlowania mtb na 69erze absolutnie upewnia mnie w zasadności precyzyjnego napinania łańcucha. O rotorach i biopace'ach nie mówię, bo napinanie w nich łańcucha na sztywno zamiast sprężynowego napinacza to idiotyzm. Luz w singlach trzeba moooocno kontrolować. Miałem śmierć w oczach, gdy spadł mi w ostrym łańcuch - gdy spada do wewnątrz(na stronę koła) kontrola nad rowerem jest niemożliwa, o uszkodzeniach sprzętu nie wspominam - koło się blokuje, ślizga, szprychy są ścinane, albo łańcuch blokuje się pomiędzy zebatką a szptychami "popychając" korby (chcemy, czy nie chcemy nagle mamy ostre). Poza tym napinacz zapobiega jeszcze jednej rzeczy - podciągnięciu koła do przodu w sytuacji, gdy łańcuch nie chce się wpasować w zębatkę. Bez napinacza łańcuch pociąga tylko jedna oś piasty, koło wykręca się w ramie, opona (i czasem obręcz) ociera o rurki przy suporcie. Generalnie masakra. Kilka lat temu wpadł do mnie Ivan pokazując swoją stopę przez podeszwę trampka - przy zjeździe z gdyńskiego Witomina spadł mu łańcuch, hamował butem, zdarł go do gołej stopy. Tyle moich doświadczeń, pewnie wiele innych zna życie...

 

Wiewiór

Dokładnie tak trzeba to zrobić. W miejsce gwintu w aluminiowej części haka wkręcę kawałek obciętej śruby stalowej. Wczoraj już z Ivanem o tym gadaliśmy. Wybieramy metodę bezinwazyjną przez Ciebie pokazywaną. Nagwintować zawsze można, gdyby się okazało, ze ta nakrętka niepotrzebnie wydłuży długość ogona.

Edytowane przez Grabarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jestem taki poirytowany czekaniem na widelec...

że zrobiłem małe zakupy :woot:

 

2012-03-01%252020.27.42.jpg

 

Shimano SH-M183 i Time Roc

 

2012-03-01%252021.03.28.jpg

 

chwyty ESI "SRAM" Racers Edge, zacisk Hope 30mm, sztyca Thomson 410mm x 27,2mm

 

 

2012-03-01%252021.05.27.jpg

Półogniwo KMC,dzięki któremu będę miał napięty łańcuch przy minimalnej długości tylnych wideł!

 

 

Czekam jeszcze na widelec, który ma zrobić Pan Rychtarski, jednak ma z tym niemożliwie problemy. Podobno rurki pękają podczas wyginania, więc zmieniłem trochę projekt.

W przyszłym tygodniu zamawiam też naklejki, które zrobiłem i zamówione aluminiowe niebieskie śrubasy do klamek.

Edytowane przez Wiewiór
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) Czekam jeszcze na widelec, który ma zrobić Pan Rychtarski, jednak ma z tym niemożliwie problemy. Podobno rurki pękają podczas wyginania, więc zmieniłem trochę projekt. (...)

Jak pękają? Jeśli nie zaprojektowałeś widelca w kształcie radzieckiego ślimaka, to mam obawę, że coś niedobrego się w tym warsztacie dzieje. Przecież już w średniowieczu odkryto, że do rury sypiesz piasek, podgrzewasz i wygniesz ją niemal na modłę odnóży bogini Kali :icon_confused:

 

(...)W przyszłym tygodniu zamawiam też naklejki,(...)

Pokazać i handlować!

 

U mnie/nas powolutku niestety idzie. Niemiec nie może ściągnąć piast Surly i dostawa do mnie się opóźnia. Ivan kompletuje większość części u siebie w UK i po Wielkiej Nocy przyśle paczkę - wtedy będzie skład jego sprzętu. Z ciekawostek, to wygrał w j-ebaju Race Face Turbine i chyba je do Romka wstawi. Ja swoich turbinek nie mam odwagi montować - nówki sztuki, czerwone, proszkowane, pięknie na ścianie ozdabiają przestrzeń ;)

W tzw. międzyczasie udało mi się nagwintować otwory w hakach - będą napinacze jak Pan Bóg przykazał. Szło ciężko, bo trudno się gwintownikiem pomiędzy rurkami manewruje, ale da radę. Półogniwo dobra rzecz, niestety kiedyś zakupionych od kilku lat po przeprowadzce nie mogę znaleźć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grabarz: jesli macie problem z czesciami Surly to moge pomoc - pracuje w sklepie w ktorym mamy umowe z Surly/Salsa i mozemy rozne rzeczy zamowic! Sprawdz dostepnosc na:

 

http://www.ison-distribution.com/all/default.php

 

Jesli chodzi o wysylke to na pewno sie jakos dogadamy! Pisz na Priv "jak cos"...

 

POZDRo-:ver

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasu niewiele, ale udało się kilka drobiazgów wykonać:

- zdecydowałem się jednak na wariant radykalny - wczoraj w nocy w warsztacie poszła w ruch szlifierka i pilniki rama stała się uboższa o przelotki do linek przerzutek. Będzie mógł być już tylko singiel :)

- skoro nagwintowania do napinaczy już są, to trzeba śrubki kompletować, oczywiście nierdzewka. W sklepach wybór niewielki. Łeb śruby trzeba było przerobić na bardziej estetyczny. Na fotce wersja przed i po obróbce.

 

p3040583.jpg

 

To detal, dla wielu nieistotny, ale dla mnie jakoś zawsze takie drobiazgi podkreślały indywidualny charakter rowery. Niby niepozorne podkładki pod mostek potrafią zwrócić uwagę na wszystko, co wokół nich się dzieje, kapsel sterów, barendy, śruby korb...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
Czekam jeszcze na widelec, który ma zrobić Pan Rychtarski, jednak ma z tym niemożliwie problemy. Podobno rurki pękają podczas wyginania, więc zmieniłem trochę projekt.

 

Wiewiór, czy możesz napisac coś więcej o tym widelcu-materiał, przewidywana waga no i cena (czy będzie konkurencją dla np Salsy cromoto albo Ninera)? Zaskoczony jestem faktem, że Rychtarski zdecydował się na wykonanie widelca, jeszcze pół roku temu było to niemożliwe (podobnie jak skrócenie oryginalnego). Pan Rychtarski tłumaczy to zbyt dużymi obciążeniami, możliwością pękania, łamania i... brakiem odpowiedniego materiału. Czyżby się coś zmieniło? :) Co do terminów, przygotuj się na poślizg... nie będziesz musiał się denerwowac.

kazafaza - jeśli masz dostęp do salsy cromoto-jest szansa sprawdzic czy do wersji MTB 425 mm długości uda wcisnąc się koło 29x2,2 (nikt tego w Polsce nie wie a nie chcę ryzykowac) byłbym bardzo wdzięczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

anarchy sprawdz ten link, mniej wiecej w polowie jest post od ScaryJerry, ze zdjeciem bialego Surly 1x1, jeszcze nizej ta sama fota plus jeszcze jedna z zielonym rowerem - z opisu wynika ze da rade! :D

 

http://forums.mtbr.com/650b/surly-1x1-700c-387110.html

 

Mozliwe ze mam jakiegos sztywniaka pod 26" w pracy - popatrze i pokombinuje jutro, koles ma cos podobnego dosyc solidnego w rowerze do polo 26" wiec tez obadam i dam Ci znaka niebawem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem mały krok od skończenia składania.

Dziś wreszcie odezwał się P. Rychatrski, z mailem, że zrobił widelec. Dostałem zdjęcia, ten widelec to największa porażka białych, kaszana, masakra, pupa bizona. I chce mi wmusić, że się na taki zgodziłem. Ciekawe co się teraz stanie z moją zaliczką 150zł. :ermm:

 

Chcecie go zobaczyć?

Edytowane przez Wiewiór
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekałem na widelec równo 2 miesiące. Początkowo się okazało, że nie potrafi go zrobić. Pisał, że jeśli poczekam to zrobi, bo niedługo ściąga giętarkę z Włoch, która miała działać cuda i wyginać rurki jak się chce. Giętarka okazała się bezsilna, bo zamiast wyginać zagina rurki, które nie wytrzymują procesu. Miał powtórzyć próbę na mocniejszych, grubszych rurach. Tymczasem dziś, bez żadnych konsultacji ze mną, okazuje się, że podobno zgodziłem się na jakiś "łącznik", który jak tylko zobaczyłem na zdjęciu wykonanego widelca - zapytałem co to jest?

 

Powiedział mi dziś rano, że taki łącznik jest konieczny, bo nie miał odpowiedniej długości rurek (!), a mimo wszystko widelec nie ma wymaganych 495mm Axle to Crown, tylko mniej. Jak napisałem przed chwilką, że za niego nie zapłacę, to okazuje się, że zgadzałem się na ten "łącznik", a widelec jednak ma 495mm :/ ŻENADA

 

P1080374.JPGP1080373.JPG

 

P1080376.JPG

 

Widelec miał być smukły i mieć gładkie golenie, proste. Wszystko dokładnie wyjaśniłem w zamówieniu, ze zdjęciami, były też podane wymiary. Golenie wyszły anorektyczne.

Powidział mi dziś, że te widelce, które podesłałem (Salsa Cromoto Grande i Singular) są nie do wykonania w zwykłym zakładzie - fajnie, że dopiero dziś to powiedział, a pewnie są wykonywane gdzieś w Chinach. Chodziło tu o wygięcie rurek.

 

 

aż muszę się przejść

Edytowane przez Wiewiór
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

faktycznie taki dość delikatny ten widelec ... taki "szosowy" ... ale może tylko na zdjęciu ?

ale ogólnie to jest smukły ;-), rozumiem, że miałeś zupełnie inny na myśli (nie widziałem zdjęć o których piszesz więc nie do końca "czuję" różnicę ...), te łączenia ... no tak ... ale może nie będzie tak źle ?

 

natomiast sądząc z Twojego opisu to podejścia do klienta ... hmmm ... takie typowo ... no dobra bez komentarza .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Towar niezgodny z zamowieniem, wobec tego nie musisz sie godzic na zawarcie transakcji. Nie wiem jak wygladaja ramy czasowe - czy umawialiscie sie na jakis konkretny termin? Wedlug mnie walcz ostro o swoje, jak Ci nie bedzie isc na reke to postrasz go Urzedem Konsumenta(czy jakkolwiek to sie nazywa), odpowiednia "reklama" na forach, tudziez w gazetach rowerowych.

Dziwne ze tak to wyszlo, w koncu warsztat nie istnieje "od wczoraj" wiec jestem w szoku ze taka amatorszczyzna z tego wyszla...

 

POZDRo-:ver

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ramy czasowe nie były takie istotne, ograniczyłem je z zeszłym tygodniu do kolejnych dwóch tygodni, inaczej miałem zrezygnować. Więc pewnie na łeb na szyje był ten wideł teraz robiony. Początkowo nie zależało mi na czasie bo myślałem, że będzie zrobiony jak trzeba, jeśli tylko ktoś nad nim przysiądzie. Przez cały okres słyszałem, że teraz zajmuje się czymś innym, a po niedawnej nieudanej próbie, miał do mojego widelca wrócić za jakiś czas. Już nawet obniżyłem wymagania - chodziło tu o szerokość na oponę i ewentualnie proporcje rurki tuż pod bieżnią sterów. Sam się takiej kaszany się nie spodziewałem. Ten "łącznik" wyskoczył jak królik z kapelusza.

 

Wideł ma kompletnie nie mój styl. Może się komuś ten wideł podoba? Pewnie się Pan Rychtarski ucieszy jak go ktoś kupi od niego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
Napisano (edytowane)

Dzień Dobry Wszystkim

Wiewiór mam nadzieje, że już jesteś po spacerze i spokojniejszy :) Pogoda taka za oknami, że.. tylko na rower.. ups. :)

Na początek, nie chcę by ktosś zrozumiał mnie źle, że jestem kuzynem, synem Rychtarskiego czy cokolwiek innego.

Dosłownie 40 minut temu miałem "Twój - nie Twój" widelec w ręku (byłem ze znajomy zawieźć rower do wstawienia mocowania pod tarcze). Miałem pisać do Ciebie na PW ale widzę, że rozgorzała tu afera zatem..

Moje osobiste odczucia? O k..! ale zaje.. ładny widelec! Prawdziwa klasyka, smukły, delikatny. I jeszcze te "łączniki" czyli tak naprawdę mufki łączące ramiona z rurą sterową. I waga.... 1065 gram z jakąś potwornie długą sterówką, po obcięciu zejdzie pewnie do 990 gramów! Stalowy widelce pod tarczę! Stal znam od dawna ale taka waga robi wrażenie! Tego Salsa Ci nie da :) Pozostaje kwestia długości, miałem okazję zmierzyć go-i nie dam sobie reki uciąć czy ma 493 czy 494,5 mm, i czy na innej miarce nie pokaże się wynik np497mm, cholera go wie. Wiem za to że 3mm na długości widelca nie robi żadnej różnicy, kąty wyostrzą się o...0,16 stopnia? (piszę z głowy-nie chce mi się tego sprawdzać w cadzie teraz).

Oczywiście, terminowość to tak samo ważna sprawa w tego typu zamówieniach jak kolor, położenie farby, wygląd ostateczny czy sam kontakt pomiędzy Zamawiającym a Wykonawcą. Każdy płacąc ciężko odkładane pieniądze chce dostać to o czym marzył.

Nie myśl Wiewiór, że chcę Cię przekonywać do tego widelca. Piszę tylko o tym co widziałem i co miałem w ręku. Wystarczy, że przekonało to i mnie i kolegę to zamówienia 2 takich widelców do swoich bików :)

Tyle z mojej strony.

Zastanawiam się przy okazji, czy próbowałeś zamówić widelec u Matuszewskiego (Salsa Cro-moto z polerowanymi haczykami ...ach..). Gdy pytałem jesienią 2011 pisali, że nie ma z tym problemów. Ceny były porównywalne z Rychtarskim.

 

pozdROWER

Edytowane przez anarchy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wygląda nie jak klasyczne mufy tylko obcięty widelec od górala 26 z przedłużką :( niestety.... i boję się o sztywność bo widzę wybór padł na hamulce tarczowe, przy takich rachitycznych goleniach może być dziwnie jak się zaciśnie klamkę.... U mnie w w Zionie jest z tym słabo...

 

Inna sprawa że widelec wygląda niepowtarzalnie, i to samo w sobie ma urok....

 

W Szczecinie niestety coś złego się dzieje - strzelają sobie sami gola, mnie też strasznie zawiedli w moim zamówieniu, odsyłałem do poprawek, teraz kolejna historia... Natomiast mój widelec - normalny, nie 29 cali jest zrobiony bardzo poprawnie, choć w rozmowie telefonicznej prosiłem o widoczne mufy a a dostałem z gładkim przejściem, to jakoś to przebolałem ....

 

Ogólnie zarówno środowisko OK, jak i 29 " wpisuje sobie przez to dawnego mistrza na czarną listę, widocznie zamówienia z zagranicy, bardziej hurtowe mają priorytet... Szkoda....

 

i mocowanie na hamulec - na zdjęciu wydaje się dość wysoko - może to tylko wrażenie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Hej Itr

 

Może nam się zaraz zrobi z tematu "okołoRometowego" temat okołostalowodwudziestocalowy ale co tam (najwyżej Ktoś pogrozi palcem)...

daj znać co zamawiałeś, jak z kosztami wagą itd... Po dzisiejszej wizycie u pana R. znów nabrałem ochoty na stal i chyba odstawię Mongoosa do działu sprzedaży.

Co do samego widelca-no z pewnością to nie były mufki w klasycznym rozumieniu jak np. w widelcach szosowych ale z pewnością nie był to widelec 26 "wydłużony" nowymi piórami :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

i mocowanie na hamulec - na zdjęciu wydaje się dość wysoko - może to tylko wrażenie....

 

 

Cześć,

właśnie myślałem, że to już mi poszło na oczy, albo szukam dziury w całym... ale też zwróciłem uwagę na to mocowanie tarczy. Miał być IS 160 ;> może faktycznie takie jest, ale po moich doświadczeniach z adapterem tarczy w mojej trialówce i fullu, który ma pokręcone mocowanie, mam niemal miarkę w oku jeśli chodzi o adaptery. Tak między nami, nie wygląda mi to na IS160, choć nie chcę nikomu wyrzutów robić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

coś niedobrego się w tym warsztacie dzieje

Nie lubię być złym prorokiem, ale od początku to śmierdziało. Jak wspominałem - w średniowieczu skumali, że do rur się piach sypie i okręgi się pięknie na ciepło wyginają, ale ta wieść do Polonii jeszcze nie dotarła chyba... No powiedz, ile sobie życzy za to.

Generalnie mnie się ten wideł bardzo podoba, ale wątpię, że wytrzyma cokolwiek. Rurki raczej do szosy, a nie sztywnego mtb.

Czemu nie zamówisz Kony z CRC? Ona jest (jak na Romka) krótka (460), ale za to Romkowi przydało by się wyostrzenie kata widelca.

kazafaza

Chyba za długo w UK przebywasz myśląc, że prawa konsumenckie się TU egzekwuje na samo hasło "bo doniosę..." ;)

Edytowane przez Grabarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

he he he

i to jest dobre pytanie.....

Odnośnie nie tylko tego jaki widelec tak naprawdę dobrać ale i dla kogo właściwie i pod jaki wzrost jest ta ramka (stąd u mnie nadal hamulec co do kupna)

Ja tego pytania oficjalnie nie chciałem zadawać ale jak poszło, przyłączam się całą klawiaturą!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiewior i Grabarz: przede wszystkim sorry za OT, ale tutaj dluugo przez mnie wyczekiwana alternatywa dla Romet'a(glownie ze wzgledu na brak mozliwosci kupna samej ramy, tudziez nieco za maly rozmiar) Genesis Fortitude Adventure:

 

IMG_0609.JPG

 

Jeszcze nie zlozony, nie jezdzony jedynie pomacany...raczej nie bede robic takiego Custom'u jak Wiewior(dawaj wiecej fot!:) i moze bezczelnie wrzuce jeszcze jedna fote jak juz bedzie ukonczony(jesli Admin i zalozyciel tematu nie wyraza sprzeciwu).

Dla chcacych wiecej szczegolow galeria: https://plus.google.com/photos/116777811354067958572/albums/5719877963187646433?banner=pwa, aczkolwiek tymczasowe zdjecia pstrykane telefonem, lepszej jakosci powinienem wiecej dodac okolo LYKendu %-)

 

POZDRo-:ver

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...