Skocz do zawartości

[rama] Accent Peak29


wapid

Rekomendowane odpowiedzi

A no właśnie, waga może nie najwyższa, ale bardzo bardzo mocno wysunięta długa sztyca zrobiła swoje. Z wytrzymałościowego punktu widzenia powinieneś mieć większy rozmiar ramy, by nie wysuwać tak mocno sztycy, a zatem zmniejszyć ramię do którego przyłożysz siłę (swoją wagę).

Moje zdanie jest takie, sztyce 400mm to ostatnia ostateczność. O ile wyciągnie się ją o 1cm bardziej niż sztycę 350 to OK, ale gdy robi się to niemal pod kreskę (4/5cm większe wysunięcie niż 350mm) ogranicznika, to należy się spodziewać takich efektów właśnie.

 

Reklamuj, pewnie, zawsze to jakaś szansa na nową ramę, ale tym razem proponuję rozmiar większą, a krótszy mostek.

 

PS. Ja sztycę zamocowałem na blachę od puszki po piwie, weszła fajnie ciasno, a tym samym zniwelowałem wszelakie mikro ruchy i luzy wewnątrz. Czy to cos daje? Nie wiem, ale liczę, że moje kg nie spowodują takich atrakcji. No i moja 400mm jest wysunięta o raptem 1,5cm bardziej niż maks dla sztycy 350mm.

Edytowane przez Arni220
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten pomysł z cienkim kawałkiem blachy jest bardzo dobry, w mojej ramie sztyca praktycznie wpada sama w komin. Co do rozmiaru ramy, to jestem na pograniczu rozmiarów L i XL, ale zawsze wolałem trochę mniejsze rowery. Myślałem, że sztyca 400mm nie będzie przesadnie długa, skoro produkują nawet 450mm. Nie pozostaje mi nic jak tylko odesłać ramę do sklepu i czekać na odpowiedź. Dzięki

 

Tapnięte z nokii 1337

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale kto seryjnie do rowerów montuje większe niż 350?

 

W dużych rozmiarch - prawie każdy.

 

 

Wyciągając na 400 trzeba też odpowiednio mniej ważyć.

 

 

Kolejny raz swoje widzimisię podnosisz do rangi jakichś ukutych zasad.

 

81kg kolegi to normalna waga. Jeśli rama nie potrafi utrzymać takiej wagi na sztycy wystającej o 30 cm, to jest źle zaprojektowana lub źle wykonana. Nie ma co tu teorii snuć.

 

Jedno, co użytkownik może skaszanić, to przesadnie wysunąć siodło do tyłu na prętach. Piszę o tym, bo niektórzy potrafią kosmicznie siodło ustawić. Ważne jest to, czy podsiodłówka obciążana jest wzdłuż osi czy ciężar ciała nie jest przesadnie przesunięty za oś.

 

Przez kilka sezonów używałem sztycy Thomsona 41cm. To znaczy dalej używam, ale obecnie nie mam jej wyciągniętej na maxa. Wcześniej jakieś 18 tysięcy zrobiłem z wyciągniętą na maksa, ważąc wtedy  88-93kg. Nic się nie stało. Rama dalej jeździ z przebiegiem zbliżającym się do 23 tysięcy. Po prostu rama jest dobrze wykonana (XTC'09) i Thomson wchodzi w nią idealnie spasowany - przed dokręceniem nie ma luzu. Tak spasowane elementy mogą wiele, bo nie są bez sensu obciążone. W Peaku jest spory luz po wsunięciu sztycy i już samo dokręcenie zacisku powoduje duże naprężenia. Nie dziwne, że potem wystarczy średniej wagi osoba i kilka tysięcy kilometrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

marcinisz, super, gratuluję, ja też jeździłem naście tyś. km na ściśle dopasowanej sztycy 400mm i nic nie pękło, aż tu pewnego dnia... Wiesz co to jest zmęczenie materiału, moment siły i jaki to może mieć ze sobą związek? Trochę więcej doświadczenia życiowego

 

Nawet najlepsze ramy pękały, pękają i będą pękać, a jeśli będziemy im to ułatwiać, to takich przypadków będzie się mnożyć. Proste.

 

 

 

W dużych rozmiarch - prawie każdy.
 

Prawie każdy czyli nie wszyscy, duże rozmiary to także nie wszystkie rozmiary. A zatem jaki % ogólnej liczby rowerów? 10? Osobiście nigdy nie spotkałem się z rowerem, gdzie pasujący mi rozmiar miałby sztycę 400, a 186cm to raczej wzrost wysoki (tak miałem w DO). Fakt, mało widziałem, ale ty z pewnością więcej, więc proszę odpowiedz mi na to pytanie, jaki % rowerów ma montowane sztyce 400? I dalej, bo to z pewnością tez powinieneś wiedzieć, dla jakiej długości sztycy są obliczane parametry wytrzymałościowe ramy i do jakiej wagi rowerzysty w zależności od długości sztycy?

Edytowane przez Arni220
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Wiesz co to jest zmęczenie materiału, moment siły i jaki to może mieć ze sobą związek? Trochę więcej doświadczenia życiowego

Wiem. Właśnie z perspektywy doświadczenia i wiedzy napisałem, co myślę. Peaki pękają, bo są kiepsko wykonane. Ja rozumiem, jak rowerzysta waży 120 kilo i więcej i ma długą sztycę. Pod 80 kg dobra rama nie ma prawa pęknąć, jeśli ma sztycę o dobrym wymiarze.

 

 

 

Nawet najlepsze ramy pękały, pękają i będą pękać, a jeśli będziemy im to ułatwiać, to takich przypadków będzie się mnożyć. Proste.
 

Tak. Tylko z najlepszych ram pęknie jedna na 50, a peak jeden na 10.

Według tego co piszesz, moja rama powinna dawno zdechnąć a zbliża się do 23 tysięcy. Mnóstwo peaków nie dożywa 10 tysi. Oczywiście można rzeźbić puszkami po piwie i brać pół rozmiaru większą ramę. Zawsze to trochę przedłuży żywot ramy. Dobra rama - jak mój egzemplarz - obchodzi się bez takiego kombinowania. Między sztycę i ramę nie wepchniesz kartki papieru.


 

 

Prawie każdy czyli nie wszyscy, duże rozmiary to także nie wszystkie rozmiary. A zatem jaki % ogólnej liczby rowerów? 10? Osobiście nigdy nie spotkałem się z rowerem, gdzie pasujący mi rozmiar miałby sztycę 400, a 186cm to raczej wzrost wysoki (tak miałem w DO). Fakt, mało widziałem, ale ty z pewnością więcej, więc proszę odpowiedz mi na to pytanie, jaki % rowerów ma montowane sztyce 400?

 

To ile % rowerów ma sztyce 40cm nie ma żadnego znaczenia. W L/XLce to normalna długość sztycy. A skoro jest normalna, to rower powinien wytrzymywać. Jak masz krótkie nogi, to 40 cm sztyca będzie zbędna. Ja mam długie i jeździłem na 41cm. 

 

Twoje idiotyczne pytania o ilość rowerów brednie o wartościach projektowych sztycy mają tylko odwrócić uwagę od tego, że piszesz głupoty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem ci, że 113 stron tematu o Peaku i niezbyt wiele info o pękaniu komina, a przynajmniej nie więcej niż u Unibika czy Krossa. Także spora w tym przesada, bo statystycznie pewnie jest tak jak u konkurencji. Skąd pobrałeś te dane, gdzie to wyczytałeś, to jakiś mit?

 

 

 

Według tego co piszesz, moja rama powinna dawno zdechnąć a zbliża się do 23 tysięcy.

Nie, nic takiego nie napisałem, zmieniasz interpretację moich słów. Napisałem, że jeśli będziemy stwarzać warunki, to zwiększamy prawdopodobieństwo uszkodzenia, ale nic o tym, że tak musi się stać.

 

 

 

Dobra rama - jak mój egzemplarz - obchodzi się bez takiego kombinowania. Między sztycę i ramę nie wepchniesz kartki papieru.

Też taką ramę miałem, 6 lat, naście tyś. km i pewnego dnia, ok. 300km po wymianie sztycy na 400 by wysunąć ją o 1cm mocniej, zauważam to, co zauważam - komin wyrwany. Przecież była tak idealna, tyle wytrzymała, sztyca świetnie dopasowana, idealnie prosta (sprawdzałem) - jakim cudem zatem pękła rama? Proste, zmęczenie materiału + dłuższa sztyca, ciężka d... czyli sprawiłem warunki dogodne ku temu, by coś takiego mogło zajść. Ale oczywiście nie ma na to reguły, jednemu pęknie, innemu nie, ale takie postępowanie zwiększyło szanse.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadal nie zmienia to faktu, iż sprawiając dogodne warunki, nasze szanse na ułamanie komina rosną. Ty masz po prostu szczęście, tylko się cieszyć i oby pozostało tak do końca, ale żeby nie było, że tylko Peak pęka:

http://www.forumrowerowe.org/topic/71605-peknieta-rama-gary-nie-pekaj-ii/

http://www.forumrowerowe.org/topic/205463-pekniecie-komina-ramy-alu-czy-ratowac/

http://www.forumrowerowe.org/topic/138891-rama-peknieta-rama-a-gwarancja-kross-hexagon-x6-2012/page-7

http://www.forumrowerowe.org/topic/172882-rama-29er-renegade-peknieta-rama/

 

Nie chce mi się wszystkiego wklejać.

Generalnie uważam, że kominki ram powinny być inaczej wykonane, powinna na nie w trakcie produkcji być nałożona tulejka/rurka wzmacniająca, ok. 10cm długości by wystarczyło, ważne by przechodziła poniżej węzła spawów. Całość ładnie zespawana i pomalowana. To pogrubiło by cienkościenną rurę podsiodłówki, a tym samym ją wzmocniło zmniejszając tym samym ryzyko wyłamania kominków nawet ze sztycą 400.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest ktoś mi w stanie powiedzieć jak Peak 29 będzie się zachowywał pod 100kg netto z amortyzatorem 120mm w xc/all mountain ? Chciałem miec rower który za równo dobrze zjeżdża jak i podjeżdża. Kupił bym primala 29 ale jest okropnie brzydki, a nowy primal plus ma już boosta co go skreśla 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Peak waży 1,7kg a primal ze 2,3kg. Ta o 35% większa masa przekłada się w tym przypadku na wytrzymałość. Z peakami tak jest, że jednemu co waży 65kg i jeździ tylko po ddr pęknie a drugiemu co waży 100kg i ściga się w XC będzie służył latami (czyt. nigdy nic nie wiadomo).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koła 29, taki dział takie koła. W booscie nie widzi mi się to że mam śliczne kółka od daveo które są na 142/135mm pod centerlocka, do boosta musiałbym kombinować nad jakimiś przejściówkami które nie do konca by działały - hamulec na duzym mimośrodzie. Poza tym w primalu plus nie ma możliwości montażu przerzutki przedniej a jednak młynek czasem się przydaje na podjazdy. Korbę też mam zwykłego XT m786, szkoda by było go zmieniać na boosta tylko dlatego ze jest "nowym standardem"

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://team29er.pl/t29er/ramy/3083-bitwa-o-szczyt-peak-29-ma-przeciwnika

 

 

 

Jest ktoś mi w stanie powiedzieć jak Peak 29 będzie się zachowywał pod 100kg netto z amortyzatorem 120mm w xc/all mountain ?
 

Pytanie tylko, po co szukać ramy do XC w takim przypadku? Właśnie Primal powinien świetnie się do tego nadać.

Edytowane przez Arni220
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...